LIST DO RODZICÓW

SZANOWNI PAŃSTWO

 

W związku ze zbliżającymi się dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno wychowawczych chcieliśmy Państwa uczulić i prosić o bardziej wnikliwy nadzór nad Waszymi dziećmi, a naszymi wychowankami w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Nadchodzące dni to czas tzw. długiego weekendu majowego, czas odpoczynku, zabawy, ale również czas różnych nierozsądnych i ryzykownych zachowań. Mamy tu na myśli przede wszystkim spędzanie czasu w sieci Internet, na portalach społecznościowych, czatach, przed telewizorem. Niejednokrotnie prowadziliśmy rozmowy z uczniami na temat bezpiecznego korzystania z sieci. Przestrzegaliśmy przed zawieraniem nowych Download extraputty cnet , przypadkowych znajomości, rozmowami z nieznajomymi na czacie.

Ostatnie wydarzenia nagłośnione w mediach szczególnie nas zaniepokoiły. Chodzi o grę „Niebieski Wieloryb”. „Niebieski Wieloryb” to fenomen, który ma swój początek w  Rosji. Nagła fala samobójstw wśród nastolatków na terenie Rosji zaczęła zastanawiać policję. Rosyjska Służba Bezpieczeństwa zaczęła przeglądać bazę zgonów w poszukiwaniu wspólnego motywu. Okazało się, że większość z dzieci, które targnęły się na swoje życie, należało do tajemniczych grup „Blue Whale” („Niebieski Wieloryb”).

Gra zaczęła się już rozprzestrzeniać i właśnie dotarła do Polski. O co w niej chodzi? Nastolatkom, którzy chcą wziąć udział w grze, przydzielany jest opiekun, który wyznacza mu 50 zadań. Mają one pokazać bezsens życia. Upokarzające zadania muszą być dokumentowane za pomocą zdjęcia, które trafia do mentora. Uczestnicy muszą na przykład zerwać kontakt ze znajomymi, nie odzywać się do nikogo przez cały dzień. Im wyższe zadania, tym trudniejsze. Pod koniec należy pociąć się żyletką. 50-tym zadaniem jest samobójstwo. Nastolatkowie skaczą więc z dachów, rzucają się pod pociąg, wieszają. Co ważne, mentorzy przed przystąpieniem do gry ostrzegają, że nie ma już odwrotu, bo mentorzy mają dane osoby i „mogą ją dorwać”.

Przeprowadziliśmy z uczniami rozmowy na ten temat, aby przestrzec ich przed takimi grami. Prosimy również Państwa, aby zwracali Państwo szczególnie uwagę na to, co dziecko ogląda na komputerze, co robi w wolnym czasie. Zachęcajcie dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu, do przebywania z kolegami i koleżankami, do wspólnych spacerów.

Bardzo niebezpieczne jest również nierozważne używanie skuterów, quadów i innych jeżdżących pojazdów, których używają młodzi ludzie. Prosimy Państwa, aby zwracali Państwo uwagę na bezpieczeństwo dzieci na drodze, używanie kasków i jazdę zgodnie z przepisami. W imieniu wszystkich wychowawców i nauczycieli naszej szkoły dziękujemy za dotychczasową, dobrą współpracę w osiąganiu celów wychowawczych i dydaktycznych.

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami

Zespół Wychowawców

Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Klimontowie

Może Ci się również spodoba