X Happening „BEZPIECZNA SZKOŁA”

1 czerwca 2017 roku Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Klimontowie był po raz dziesiąty  organizatorem, a zarazem gospodarzem Happeningu ,,Bezpieczna Szkoła”. W tym roku Happening przebiegał pod hasłem ,, Kto czyta, nie zbłądzi – wybiera mądrze.

Celem naszych działań jest poprawa stanu świadomości  dzieci i młodzieży na temat zagrożeń współczesnego świata. Poprzez nasze działania chcemy  popularyzować wśród dzieci i młodzieży książkę jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu. Czytanie książek daje  możliwość rozwoju  wyobraźni, pozwala przenieść się do innej rzeczywistości. Wpływa też na nasze postrzeganie świata.

Happening jest podsumowaniem całorocznych działań profilaktycznych prowadzonych w naszej szkole. Do udziału, jak co roku, zostały zaproszone wszystkie przedszkola i szkoły z terenu naszej Gminy, rodzice, instytucje współpracujące ze szkołą oraz cała społeczność lokalna. W imprezie wzięło udział ok. 600 uczestników. Oprócz szkół mieliśmy zaszczyt gościć: Wójta Gminy Klimontów Pana Marka Goździewskiego, Proboszcza naszej parafii, ks. Kanonika Henryka Hendzla, przedstawicielkę Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu, Panią Annę Suchecką, Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Klimontowie, Panią Edytę Leśak-Nawrocką, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimontowie, druha Mirosława Kwapińskiego oraz Naczelnika OSP druha Jana Kapustę  z załogą, a także przedstawiciela Rady Rodziców, Pana Andrzeja Darowskiego. Podczas happeningu zaprezentowano krótki program artystyczny, który swoimi występami uświetniły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Klimontowie, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie oraz gimnazjaliści. Z zaproszonych gości głos zabrali: Wójt Gminy Pan Marek Goździewski, Pani Anna Suchecka oraz gospodyni Happeningu – Dyrektor Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Klimontowie, Pani  Barbara Bilska, wszyscy złożyli dzieciom i młodzieży życzenia z okazji przypadającego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Dziecka, a Pan Wójt przygotował słodką niespodziankę dla wszystkich uczestników. Wszyscy  otrzymali  lizaki, które przekazali Państwo Monika i Przemysław Ziejowie. Jedną z głównych atrakcji Happeningu było czytanie fragmentów bajek przez zaproszonych gości. Pan Wójt przybliżył nam postać Kaja z bajki o ,, Królowej śniegu”, a pan Mirosław Kwapiński Adama Cisowskiego z ,,Szatana z siódmej klasy”, natomiast pan Andrzej Darowski Koszałka Opałka z bajki ,, O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Z bajkami związane były zagadki: należało odgadnąć tytuł bajki oraz autora. Dzieci świetnie sobie poradziły z tym zadaniem, a wszystkich, którzy się zgłosili do odpowiedzi goście nagrodzili słodkościami. Znajomość bajek i autorów świadczy o tym, że z naszym czytaniem nie jest tak źle. Więc czytajmy!

Happeningowi zawsze towarzyszy konkurs o charakterze profilaktycznym. Przedmiotem konkursu było przygotowanie najciekawszego przebrania za ulubioną postać literacką, które zostało wykonane według  własnego pomysłu.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży  książki jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu, kształtowanie wśród uczniów świadomości, że książka jest jednym ze sposobów walki z nudą,  ucieczką przed zagrożeniami współczesnego świata, rozwijanie kreatywności, wyobraźni uczniów, prezentowanie ciekawych technik, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

Konkurs przebiegał w różnych kategoriach wiekowych:

-przedszkole

– szkoła podstawowa I-III

– szkoła podstawowa IV-VI

– gimnazjum

– szkoła ponadgimnazjalna

Do konkursu zgłosiło się 100 uczestników przebranych za ulubione postacie literackie.

Jury w składzie: Pani Edyta Leśak – Nawrocka – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, Pani Katarzyna Serafin instruktor zajęć tanecznych w Gminny Ośrodku Kultury w Klimontowie, Pan Mirosław Kwapiński –Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimontowie oraz sekretarz komisji Pani Aneta Kwiecień  – nauczyciel Gimnazjum. Jury  miało bardzo trudne zadanie, ponieważ pomysłowość, kreatywność i estetyka wykonanych strojów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Tak wesoło i kolorowo w naszej szkole jeszcze nie było.

Nad sprawnym przeprowadzeniem konkursu czuwali koordynatorzy Happeningu Panie: Bożena Chłodnicka, Monika Cichoń, Barbara Bzdyra,, oraz zespół Cheerladerek wspierany przez czterech kolegów: Patryka Kordykę, Kacpra Mazura, Bartłomieja Korytnickego i Adriana Goździewskiego.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia oraz dyplomy za udział.

Po zakończeniu konkursu Pani Dyrektor Barbara Bilska wraz z koordynatorami wręczyła podziękowania wszystkim gościom oraz dyrektorom przybyłych szkół. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na przemarsz ulicami Klimontowa, zatrzymując się na chwilę na Rynku, gdzie zostały odczytane fragmenty z ,,Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego przez co wsparliśmy inicjatywę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego pod hasłem ,,Województwo świętokrzyskie czyta Żeromskiego”.

Ostatnim punktem Happeningu, ale z udziałem już tylko naszych uczniów była impreza sportowo-rekreacyjna ,w której udział wzięli uczniowie wszystkich klas.

W zdrowym ciele zdrowy duch!- z tą maksymą uczniowie przystąpili do sportowej rywalizacji.

Składamy podziękowania naszym sponsorom, bez  których ciężko byłoby nam zorganizować tak duże wydarzenie.

– Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.

– FHU puttygen ,, Zieja” Państwa Moniki i Przemysława Ziejów

-Piekarni  i Cukierni Państwa Janiny i Leszka Skibińskich

Podziękowania należą się również druhom z OSP Klimontów, którzy od 10 lat wspierają nas przy organizacji Happeningu, zabezpieczając trasę przybycia dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół oraz trasę przemarszu ulicami Klimontowa.

Dziękujemy

Koordynatorzy:

M. Cichoń, B. Chłodnicka, B. Bzdyra,

 

 

Może Ci się również spodoba